Wieści

Marc Del Franco, “Rzeczy niekształtne”

 

Marc Del Franco, “Rzeczy niekształtne”

Marc Del Franco, Rzeczy Niekształtne, [Fabryka Słów], Lublin 2011

Marc Del Franco mieszka w Bostonie, w stanie Massachusetts. Przez kilka lat pracował jako redaktor, urzędnik oraz specjalista do spraw sporządzania wniosków w pewnej instytucji finansowej. Rzeczy Niekształtne to jego pierwsza powieść, została opublikowana w 2007 roku przez wydawnictwo Ace Books.  Tytuł ten to pierwsza część serii, na którą składają się następujące tomy: Unquite Dreams, Unfallen Death oraz Unperfect Soul, których głownym bohaterem jest Connor Grey. Aktualnie autor pracuje nad nowym cyklem, gdzie w centralnej postaci obsadził agentkę Laurę Blackstone.

Ktoś morduję wróżki z Weird – męskie prostytutki z kolorowymi skrzydełkami. Connor Grey to były członek Gildii – druid który stracił swoją nadprzyrodzoną moc w pojedynku z pewnym Eko-terrorystą. Teraz pracuje jako pomocnik Murdocka, detektywa Bostońskiego Departamentu Policji. Razem muszą odnaleźć okrutnego mordercę, który bestialsko zabija owe wróżki, odprawiając w dodatku nad nimi nieznany rytuał. Wtorkowy zabójca wycina im serca, pozostawiając w miejscu luki zagadkowy kamień. Sprawa ta jest bardzo tajemnicza i nieprzyjemna, a sprawcy za każdym razem udaje się wymknąć niepostrzeżenie. Ewidentnie widać gołym okiem związek z pradawnymi czynami magicznymi. Jednakże dla detektywistycznego duetu nie ma rzeczy niemożliwych, Connor i Murdock zrobią wszystko, aby złapać okrutnego mordercę nawet jeśli na drodze stanie im tak ważna instytucja, jak Gildia. Tym samym z początku prosto wyglądająca sprawa z czasem staje się szaloną grą o życie. W dodatku Grey wplątuje się w intrygę, która korzeniami sięga aż do II wojny światowej w której stawką stają się losy świata.

Ułomność głównego bohatera – Connora może z pozoru wydawać się przykra, mężczyzna jako niesprawny druid staje się wręcz wyrzutkiem dla swojej rasy. Jednak owa niedyspozycja ma też swoje pretensjonalne plusy. Cyniczność i bezwzględność, a także specyficzne poczucie humoru sprawia, że łatwiej odnaleźć mu się w brutalnym świecie zbrodni i pogoni za nieznanym, ale też pomaga w znalezieniu licznych wrogów. Właśnie ta umiejętność moim zdaniem pozwala nam na stopniową sympatię skierowaną w stronę Greya.  

Powieść sama w sobie ma idealną detektywistyczną fabułę, szeroko rozbudowaną, wielowątkową, której autorowi mogą pozazdrościć mistrzowie gatunku. Całość utrzymana jest w mrocznej odsłonie miasta, co nadaje nad wyraz interesujący obraz. W dodatku Marc Del Franco stwarza na kartach powieści wszystkie znane fantastyce postacie i stwory, co zdecydowanie przyciąga potencjalnego miłośnika tego typu literatury. Ciągła gonitwa za zabójcą, nieustanny stres bohaterów, ciemne zakątki osiedli, podejrzane typy w czarnych płaszczach – te wszystkie elementy tworzą wciągającą i wartką historię, co niepozwana czytelnikowi odejść od książki. W dodatku w wydaniu Fabryki Słów powieść tłumaczy sam Jarosław Grzędowicz, osoba z czołówki polskiej literatury fantastycznej, dlatego kunszt literacki tych dwóch osób musi zaowocować czymś urzekającym.

Powieść, mimo że pierwsza w dorobku pisarza, nie odstaje od reszty książek cyklu o dwojgu detektywów. Dzieło to kryminał w dualnej rzeczywistości. Magiczne istoty wyciągnięte wprost z baśniowej historii braci Grimm plus współczesna metropolia, amerykański Boston. Owa mieszkanka stanowi naprawdę godną polecenia pozycję dla każdego fana literatury fantastycznej. Dzieło  del Franco to skomplikowany świat, ale za to bardzo sprawnie przedstawiony i co więcej, dopracowany w mistrzowski sposób, co pozwala nam na przyjemne przebrnięcie przez całość. Fabuła z każdą stroną nabiera koloru i tempa, napięcie gwałtownie rośnie, owiane aurą tajemniczości zmierza do zaskakującego końca.

Autorem recenzji jest Marek Szwajnoch.

Książkę Rzeczy niekształtne możecie kupić w Centrum Taniej Książki.

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.