Wieści

Gabrielle Zevin, “Gdzie Indziej”

Gabrielle Zevin, “Gdzie Indziej”

Gabrielle Zevin, Gdzie Indziej, tłum. Grażyna Smosna (tyt. org. Elsewhere), [Wydawnictwo INITIUM], Kraków 2010

Gabrielle Zevin to urodzona w 1977 roku autorka, urodzona i mieszkająca nadal w Nowym Jorku. Do dnia dzisiejszego wydała pięć powieści. Dwie z nich zostały przetłumaczone na język polski. Gdzie Indziej jeest jej debiutancką powieścią, wydaną w Stanach Zjednoczonych w 2005 roku.

Szesnastoletnia Lizzie wybiera się do centrum hadlowego, żeby pomóc swojej przyjaciółce wybrać sukienkę na bal. Niestety, kiedy jest już niemal na miejscu uderza w nią taksówka. Kierowca odjeżdża, zadzwoniwszy uprzednio po pogotowie z pobliskiej budki telefonicznej. Liz umiera w szpitalu… i tu powinien być koniec opowieści. Jednak w tym przypadku od śmierci, zaczyna się nowe, inne życie.

Dziewczyna trafia na statek o wdzięcznej nazwie “Nil”. Po wejściu do kajuty okazuje się, że na drugim łóżku śpi inna nastolatka – Thandi. Istnieje realna szansa na to, że uda im się zaprzyjaźnić. Właśnie od Thandi Liz dowiaduje się, dokąd płyną i co tak naprawdę się dzieje. Statek zmierza do krainy zwanej Gdzie Indziej. Jest to kraina zamieszkiwana przez zmarłych – i tu pierwszy szok – jak to, nie żyję, ale jednak żyję? O co w tym wszystkim chodzi?

Liz ma niesamowite trudności z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu. Mieszka z babcią, której nigdy nie znała, tęskni za rodziną i przyjaciółmi, którzy zostali na Ziemi. A poza tym… Gdzie Indziej rządzi się zgoła odmiennymi prawami niż te, które dotychczas znała. Ludzie nie starzeją się, a młodnieją. W momencie osiągnięcia wieku niemowlęcego są wysyłani z powrotem na ziemię, aby tam urodzić się na nowo. Człowiek może swobodnie porozumiewać się ze zwierzętami. W Gdzie Indziej nie ma pracy, tam jest zajęcie. Robi się to, co się lubi, niekoniecznie to co robiło się na Ziemi.

Jak odnajdzie się w tej sytuacji Lizzie? Jest przecież nastolatką, ktora nigdy nie zaznała czym jest miłość, nie była na balu maturalnym, nie prowadziła samochodu i nie spróbowała miliona rzeczy. Życie było dopiero przed nią. W Gdzie Indziej okazuje się, że choć poniekąd żyje, również tu nie zazna dorosłości – z każdym dniem robi się przecież coraz młodsza.

Gdzie Indziej to cudowna opowieść o dojrzewaniu, miłości i przyjaźni. Opowieść o szukaniu siebie, o bolesnych rozstaniach i szczęśliwych spotkaniach. To powieść fantasy dla każdego i każdemu ją polecam. Skłania do refleksji, pozwala na chwilę oderwać się od otaczającego nas świata, pośpiechu i problemów. To jedna z książek, której nie odkłada się, bo trzeba iść spać. To jedna z opowieści, które wciągają do tego stopnia, że przez cały dzień czytelnik zastanawia się: “co się dzieje u Liz, co dalej…?”.

Pierwsze wrażenie? Powieść dla nastolatek. O błogosławiona naiwności – zazwyczaj wystrzegam się szufladkowania książek i tego powinnam się trzymać. Miłe zaskoczenie i kawał dobrej lektury. Polecam.About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.