Wieści

Magdalena Kozak, “Nocarz”

Magdalena Kozak, "Nocarz"

Magdalena Kozak, Nocarz,  [Fabryka Słów], Lublin 2010

Magdalena Kozak to urodzona w 1971 roku polska autorka fantastyki. Z wykształcenia lekarz, obecnie pracująca w dziedzinie badań klinicznych, debiutowała opowiadaniem Nuda opublikowanym w sieciowym magazynie Fahrenheit. W 2006 roku wydana została jej pierwsza powieść – Nocarz, a w kolejnych dwóch latach kontynuacje Renegat oraz Nikt.

Kup Nocarza już teraz w Centrum Taniej Książki!

Jerzy Arlecki, pan nikt, przeciętny do bólu pracownik firmy farmaceutycznej postanawia zmienić coś w swoim życiu. Rozpoczyna pracę dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Panowie, który z Was nie marzy o byciu choć przez chwilę Bondem – skokach adrenaliny, pięknych kobietach, szpanerskich gadżetach i całej reszcie? No cóż, niestety Jerzego czeka rozczarowanie. Zostaje bowiem skierowany do sekcji III Biura do spraw Białego Wywiadu, więc z akcji w terenie nici. Siedzenie w sieci i poszukiwanie informacji to jedyne na co może liczyć, a najbardziej niebezpieczna perspektywa to złapanie… wirusa w Internecie.

Pierwsze zadanie postawione przed “nowym” to… zapoznanie się ze sposobami walki z wampirami! Poważna instytucja, jakby na to nie patrzeć, państwowa, a tu takie rzeczy. Arlecki postanawia jednak wytrzymać, wmawiając sobie, że to wszystko jest tylko żartem pozostałych pracowników. O błogosławiona naiwności! Kiedy na jednej z odpraw Lord wampirów zostaje wymieniony z imienia, Jerzy jest pewien, że ktoś zwariował. Nie wie tylko dokładnie, czy on, czy jego szefostwo. Koniec końców trafia na akcję w czasie której zostaje zabity, tyle że nie do końca na śmierć 😉 Lord Ultor, przywódca klanu Wojowników zabija Arleckiego i przemienia go w wampira. Jako Jerzy Malinowski, alias Vesper, przystaje do tajnego oddziału Nocarzy – specjalnej jednostki, która strzeże spokoju ludzi w całej Europie i która stara się możliwie najciszej likwidować zbyt agresywne, inne wampiry.

Vesper musi przyzwyczaić się do nowego życia – w ciągu dnia sen, w razie kontaktu z promieniami słonecznymi koniecznie soczewki z filtrami, krem z blokerem i jak najszczelniejsze zasłonięcie ciała. To z pewnością nie jest wampir z rodzaju tych świecących. Vesper wraz z oddziałem muszą stawić czoła renegatom pod rozkazami zbuntowanej Wojowniczki Aranei. Pytanie tylko, czy ludzi można ochronić przed innymi wampirami i czy natura nawet tych “dobrych” w końcu nie zwycięży.

Książka jest rewelacyjna. Czyta się świetnie, wciąga od pierwszej strony i do ostatniej trzyma w napięciu. Osadzenie akcji w Polsce i umieszczenie tajnego oddziału wampirów w strukturach ABW skutkuje niejednokrotnie zaskakującymi i komicznymi sytuacjami – nie ma sie co łudzić, panująca w naszym kraju biurokracja nie pozostaje w tym przypadku bez znaczenia. Powieść nie jest jednak wyłącznie książką o ganiających i wyrzynających się wampirach. To również opowieść o przyjaźni, rozterkach moralnych, rozpoczynaniu nowego życia i niezależności. To w końcu opowieść o wolności  i prawdziwej odwadze. Polecam gorąco, nie będziecie żałować spędzonego z tą książką czasu. Ja ze swojej strony muszę koniecznie zaopatrzyć się w kontynuację, czyli powieści Renegat i Nikt.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

2 Comments

  • Muszę przyznać, że jestem świeżo po lekturze całej trylogii i jakoś tak dziwie się troszeczkę tym wszystkim pozytywnym oceną:) Moim zdaniem średniak, pierwszy tom owszem – dobry, ale pozostałe już lekko tracą na wartości:) Momentami nudnawo…

    • Marku, każdy z nas ma inny gust. Mnie trylogia urzekła i jest jednym z moich ulubionych cykli.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.