Wieści

„Wielka Księga Fantasy” – tom II

"Wielka Księga Fantasy" - tom II

Wielka Księga Fantasy. Tom II, oprac. Mike Ashley, tłum. Milena Wójtowicz, (tyt. org. The Mammoth Book Of Fantasy), [Fabryka Słów], Lublin 2011

Drugi tom Wielkiej Księgi Fantasy składa się z dwunastu opowiadań:
Bohater u bram – Tanith Lee
Pani Czaszek – Patricia A. McKillip
Promień słońca na wodzie – Louise Cooper
Paladyn straconej godziny – Harlan Ellison
Wczoraj był poniedziałek – Theodore Sturgeon
Pikselowe chochliki – Charles de Lint
Księżycowy basen – A. Merrit
Człowiek, który pomalował smoka Griaule’a – Lucius Shepard
Sieci ze srebra i złota – James P. Blaylock
Widziadło z Q… – Lisa Goldstein
Recital – Jack Womack
Na krawędzi świata – Michael Swanwick

Mike Ashley kolejny raz zabiera nas w podróż po światach, których nie znamy, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia, pokazuje nam inne oblicze fantasy, niż to, do którego przywykliśmy. Dwanaście różnych historii, każda z nich niepowtarzalna, każda jedyna w swoim rodzaju. Każde opowiadanie poprzedzone jest wstępem redaktora, w którym w kilku zdaniach przedstawia osobę autora, jego twórczość i niejednokrotnie treść dzieła.

Tym razem wyjątkowo spodobało mi się kilka opowiadań. Przede wszystkim Promień słońca na wodzie Louise Cooper. Cudowna opowieść o miłości, która na pierwszy rzut oka pokonała nawet śmierć. Niestety to, co wydaje się być nieważne w życiu po drugiej stronie, dla Polyenki staje się pretekstem do zerwania obietnicy danej mężowi.

Kolejne rewelacyjne opowiadanie w tej antologii to Pikselowe chochliki. Co mogłoby się stać, gdyby z twojego komputera wyszły nocą wyjątkowo złośliwe magiczne stworzenia? A może wychodzą? Może demolują mieszkanie, mieszają w plikach a w końcu wypuszczają się na miasto? Jak się ich pozbyć, tego właśnie dowiedziałam się w tym opowiadaniu 😉

Skoro jest to antologia fantasy, nie mogło w niej zabraknąć smoczego akcentu. Opowiadanie Człowiek, który pomalował smoka Griaule’a to historia młodego malarza Merica, który postanawia zabić ogromnego smoka trując go farbą. a farba ma dostać się do organizmu bestii przez… malowidło umieszczone na jej boku. Pomysł zwariowany, ale władze miasteczka terroryzowanego przez smoka zgodzą się na wszystko.

To tylko trzy z dwunastu opowiadań, które znalazły się w antologii. Możecie mi wierzyć, wszystkie są świetne. Podobnie jak pierwszy tom, Wielka Księga Fantasy zabiera czytelnika w niesamowitą podróż pełną przygód. Co więcej, każde z opowiadań ma swój własny odrębny klimat tak, że każdy znajdzie w tym zbiorze coś dla siebie. Nawet najbardziej wybredny czytelnik będzie zachwycony.

W światach zrodzonych w wyobraźni może zdarzyć się wszystko. Absolutnie wszystko. Ale dobra opowieść fantasy nie opiera się na takim ekstremum. Zabiera nas w podróż ze znanej rzeczywistości do krain niezwykłych, by otworzyć nasze umysły, stymulować wyobraźnię, budzić zaskoczenie i podziw.            

  z okładki

Fantasy to nie tylko Tolkien czy Pratchett. Jeśli wydaje Wam się, że tak właśnie jest, ta antologia z pewnością wyprowadzi Was z błędu. Ta książka to maraton prowadzący cztelnika przez niesamowite światy. To zbiór opowiadań, które każdy mieniący się wielbicielem fantastyki powinien przeczytać. To w końcu wciągająca i zapewniająca świetną rozrywkę lektura, dla czytelników w każdym wieku.

Książkę możecie kupić w księgarni Centrum Taniej Książki – Selkar.pl.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.