Wieści

Alex Kava, “Kolekcjoner”

Alex Kava, “Kolekcjoner”

Alex Kava, Kolekcjoner, tłum. Katarzyna Ciążyńska, (tyt. org. Damaged, A Breth of Hot Air), [Arlekin], Warszawa 2011

Alex Kava to amerykańska autorka bestsellerowych thrillerów psychologicznych. Zanim rozpoczęła swoją przygodę z literaturą prowadziła własną firmę projektującą grafikę, później przez kilka lat pracowała jako szef PR swojej macierzystej uczelni – College of Saint Mary w Omaha. W 1996 roku na dobre zajęła się pisaniem. Do dziś w Polsce ukazały się jej powieści: Fałszywy krok i Trucizna oraz stanowiące serię: Dotyk zła, W ułamku sekundy, Łowca dusz, Granice szaleństwa, Zło konieczne, Zabójczy wirus i Czarny piątek. Kolekcjoner również zalicza się do serii książek o agentce specjalnej Maggie o’Dell.

Straż Wybrzeża Marynarki Wojennej wyławia z Zatoki Meksykańskiej lodówkę. Urządzenie popularne na okolicznych kutrach rybackich, nie dziwi więc, że załoga do zadania podchodzi rutynowo. Niestety wewnątrz nie znajdują się ryby, ale fragmenty ludzkich zwłok – tors, trzy dłonie i jedna stopa. W tej sytuacji na Florydę ściągnieta zostaje agentka FBI Maggie o’Dell. Dlaczego akurat ona? Odpowiedź znajdziecie w poprzednich książkach autorki. Zdradzę jednak, że Maggie jest specjalistką w zakresie tworzenia portretów psychologicznych morderców i na tej płaszczyźnie może pochwalić się sporymi sukcesami. Taka praca jednak pozostawia trwałe ślady w psychice nawet najtwardszych pracowników wymiaru sprawiedliwości. Maggie musi więc poradzić sobie nie tylko z nową sprawą, ale również z własnymi skrywanymi przez lata lękami.

W tym samym czasie nad Florydę nadciąga huragan, klasyfikowany przez meteorologów do stopnia piątego – powodującego katastrofalne zniszczenia. W czasie, gdy mieszkańcy coraz bardziej rozpaczliwie starają się zabezpieczyć swój dobytek przez niszczycielskim żywiołem, Scott, przedsiębiorca pogrzebowy, rozpoczyna współpracę z człowiekiem przedstawiającym się jako Joe Black. Co to za współpraca? Otóż, jako właściciel zakładu Scott posiada duże chłodnie, w których przechowywane są zwłoki i właśnie te chłodnie wynajmuje Joe. Można wręcz powiedzieć, że współpraca ogranicza się więc do wynajęcia powierzchni magazynowych. Jak twierdzi Joe, chłodnie są mu potrzebne do przechowywania fragmentów ciał zmarłych, którzy postanowili swoje doczesne szczątki przekazać na rzecz nauki. Co naprawdę dzieje się z zakładzie pogrzebowym, czy Maggie zdoła powstrzymać psychopatę i czy zdąży przed nadciągjącym huraganem – tego dowiecie się czytając książkę.

Muszę przyznać, że powieść rozczarowała mnie. Choć czyta się nieźle, chyba spodziewałam się czegoś innego. Przede wszystkim thrillera, trzymającego w napięciu, powodującego ciarki na plechach. Niestety nie tym razem. O ile poprzednie powieści, których bohaterką jest Maggie o’Dell, są opowieściami o mrocznych zbrodniach dokonywanych przez zwyrodnialców, tutaj akcja nieco się rozjeżdża. Brakowało mi analizy najciemniejszych stron człowieczeństwa, brakowało w końcu okrucieństwa prezentowanego przez autorkę w poprzednich książkach. Prawdopodobnie jest to po części wina tego, że wszystko o czym piszę powyżej już było, przeczytałam wcześniej wszystkie poprzednie książki Kavy. Były zdecydowanie bardziej thrillerami niż sensacją. Kolekcjonera tak naprawdę ciężko mi zaliczyć do tych pierwszych.

Mimo to, że książka wydaje mi się najsłabszą w dorobku autorki, polecam ją wielbicielom powieści sensacyjnych. Nie jest zła, po prostu nie spełnia moich oczekiwań. Alex Kava przyzwyczaiła mnie do zupełnie innych standardów.

 

Kup Kolekcjonera już teraz w Centrum Taniej Książki!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.