Wieści

Andrzej Ziemiański, “Achaja” tom II

Andrzej Ziemiański, “Achaja” tom II

Andrzej Ziemiański, Achaja – tom II,  [Fabryka Słów], Lublin 2011

Kup Achaję już teraz w Centrum Taniej Książki!

Już dziś na półki księgarń trafia kolejny tom rewelacyjnej powieści Andrzeja Ziemiańskiego Achaja. Pierwszy tom, którego premiera miała miejsce w marcu, znajduje się na trzecim miejscu zestawienia Top 10 sprzedaży Fabryki Słów.

Achaja od dawna nie jest już księżniczką. Ze znamieniem niewolnicy na pośladku i tatuażem prostututki na twarzy zdążyła już niemal zapomnieć o swoim dawnym życiu – bogactwach, pałacu, rodzinie. Bohaterów drugiego tomu spotykamy dokładnie w tym samym miejscu, w ktorym pożegnaliśmy ich poprzednio, konieczne jest więc przeczytanie pierwszego tomu.

Główna bohaterka trafia do Arkach, kraju wolności, w którym absolutnie każdy obywatel ma prawo do wyrażania swoich opinii, wliczając w to publiczne obrażanie królowej. Dziewczyna trafia do maleńskiej wioski, zatrudnia się jako pomocnik w gospodarstwie, a po pewnym czasie zaręcza z mężczyzną. Wydaje się, że czeka ją świetlana przyszłość u boku człowieka, którego kocha (a przynajmniej tak jej się wydaje), z gromadką dzieci i wypełniającą całe dnie pracą w obejściu. Przypadek sprawia jednak, że zostaje wcielona do armii Arkach, musi pożegnać się z marzeniami o zwyczajnym życiu, wziąć się w garść i przypomnieć sobie, czego nauczyli ją Hekke i Krótki.

Armia Arkach składa się wyłącznie z kobiet, choć wypadałoby raczej stwierdzić, że dziewcząt. Rzadko która żołnierz ma więcej niż 18 czy 19 lat, jest to więc wojsko dziewcząt, świetnie wyszkolonych, silnych, ale jednak dziewcząt. Achaja, która przeszła ostrą szkołę życia nadaje się do służby jak mało kto. Oprócz zdolności do poświęceń, niesamowitej siły, techniki walki i samozaparcia ma coś, czym żadna szeregowa nie koże się pochwalić. Achaja w domu ojca odebrała naukę strategii, potrafi więc planować akcje i przewidywać ruchy przeciwnika. To pozwala jej piąć się w armii coraz wyżej, zyskiwać przyjaciół i zaufanie dowództwa. Nie chcę zdradzać Wam więcej fabuły, chociaż możecie mi wierzyć, że pokusa jest niesamowita. Koniecznie przeczytajcie o dalszych losach feralnej księżniczki.

Jeśli wydawało Wam się, że pierwszy tom jest ostry, uchhh… tu się dopiero dzieje. O ile język pozostaje w zasadzie bez zmian, zwiększa się jedynie ilość wulgaryzmów (ale to wojsko, a nie szkółka niedzielna), o tyle akcja toczy się w tempie więcej niż szybkim. Do tego spora dawka wyuzdania i erotyzmu, lesbijska miłość, mnogość intryg politycznych, nowe wyraziste postaci i bestseller gotowy. Książkę  pochłania się jednym tchem, jeszcze szybciej (o ile to możliwe) niż pierwszy tom. Jeżeli kolejne części książki wykazywać będą trend rosnący, przede wszystkim pod względem akcji, zaczynam zastanawiać się czy za tym nadążę 😉 Nie mogę wręcz doczekać się premiery trzeciego tomu, a później kolejnego i kolejnego… Panie Andrzeju, prosimy o więcej!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.