Wieści

Spisek lekarzy kremlowskich

Jakow Rapoport, "Ostatnia zbrodnia Stalina"

Jakow Rapoport, "Ostatnia zbrodnia Stalina"

Jak poinformowało nas wydawnictwo Erica już za tydzień (26 kwietnia) po raz pierwszy w Polsce ukaże się jedna z najważniejszych książek na temat ostatniej prowokacji Stalina i to wreszcie w pełnej wersji! Chodzi o książkę Jakowa Rapoporta Ostatnia Zbrodnia Stalina. 1953: Spisek lekarzy kremlowskich. Niniejsze wydanie jest dodatkowo poprzedzone wstępem córki autora, Natalii.

Autor w sugestywny sposób przybliża Czytelnikowi piekielną atmosferę śledztwa w sprawie „spisku lekarzy”, oddaje duszny, niszczący ludzi klimat antysemickiej histerii, z nienawiścią do „potworów w ludzkim ciele” i panicznym strachem przed przedstawicielami świata medycyny.

Wspomnienia Jakowa Rapoporta nie ograniczają się przy tym do, pełnej emocji, relacji ze sprawy „spisku lekarzy”. Autor opisuje historyczne tło tej sprawy, przywołuje między innymi takie fakty, jak bunty cholerowe, śmierć Gorkiego, proces Żydowskiego Komitetu Antyfaszystowskiego. Jego zapiski przynoszą też obraz życia codziennego w epoce stalinowskiej oraz w fascynujący sposób przedstawiają związki radzieckiej nauki z radziecką polityką.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.