Wieści

Ewa Barańska, “Nie odchodź, Julio”

Ewa Barańska, “Nie odchodź, Julio”

Ewa Barańska, Nie odchodź, Julio, [Wydawnictwo TELBIT], Warszawa 2011

Ewa Barańska jest autorką powieści, opowiadań i słuchowisk, tematyką związanych głównie z szeroko pojętymi problemami młodzieżowy. Swoją przygodę z literaturą rozpoczęła w połowie lat 80. opowiadaniem Nocna przygoda. Od 2006 roku autorka współpracuje z wydawnictwem TELBIT, publikując przynajmniej jedną powieść rocznie. Jej najnowsza książka – Nie odchodź, Julio miała swoja premierę w marcu bieżącego roku.

Tytułową bohaterką książki jest siedemnastoletnia uczennica liceum, żyjąca w cieniu pięknej siostry Julia. Zafascynowana wszystkim co wiąże się ze starożytną codziennością, ucieka w świat książek. Julia jest dziewczyną delikatną, wrażliwą, a przede wszystkim inteligentną, mądrą i ambitną. Obce jej są jednak modowe trendy, nowinki z wybiegów czy najnowsze projekty znanych marek, co w parze z nietypowymi zainteresowaniami składa się na jej wyjątkowość. Wśród rówieśników stawia ją to na przegranej pozycji – nie jest w stanie, co więcej nie chce, uwolnić się od opinii mola książkowego.

Na imprezie zorganizowanej przez siostrę Julia poznaje przystojnego studenta drugiego roku Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych – Wiktora. Wiktor jest jednak chłopakiem najpiękniejszej w mieście, ale przy tym zupełnie głupiutkiej Idy. Dla niego związek z pożądaną przez wszystkich Idą jest nobilitacją, poza dziewczyną nie widzi świata, gotów jest poświęcić dla niej wszystko. Przerywa prace nad programem, który może mu otworzyć drogę do kariery oraz pozwolić na podjęcie nauki w najlepszych zagranicznych uczelniach. Na zachcianki Idy wydaje wszystkie pieniądze.

Los chce, że Julia i Wiktor wpadają na siebie przypadkiem w antykwariacie, później w parku. Na pozór nic nie znaczące rozmowy zaczynają być dla Julii najbardziej wyczekiwanymi chwilami. W Wiktorze zakochuje się bez pamięci. W międzyczasie na dziewczynę spada cios, dowiaduje się o własnej nieuleczalnej chorobie nerek. Konieczność dializ i uporczywego leczenia bez szans na pełne wyzdrowienie zabija jej chęć do życia i sprawia, że związek z Wiktorem wydaje się bardziej odległy niż kiedykolwiek. Tym bardziej, że chłopak nadal pozostaje w związku z Idą. Przed bohaterami wiele wyzwań, czy zakończą się happy endem?

Powieść skupia się głównie na walce – walce z chorobą i walce o miłość. To nie jest płytkie romansidło z chorobą w tle. Autorka tworząc postacie praktycznie z podwórka, zwyczajne, pokazuje, że zarówno miłość jak i choroba przychodzą często nieproszone. Mówi, że warto walczyć i absolutnie nie wolno się poddawać mimo przeciwności i zwątpienia. Pozwala uwierzyć w potęgę najpiękniejszego uczucia i w tą niewidzialną nić porozumienia, która łączy dwoje ludzi. Jednocześnie przypomina, że najważniejsza w chorobie jest wola życia i przezwyciężenia własnych słabości.

Książkę czyta się świetnie. Dla mnie to lektura na jeden wieczór. Choć określona jest powieścią dla młodzieży, przeczytałam ją z ogromną przyjemnością. Polecam gorąco wszystkim czytelnikom, którzy mają ochotę nas lekką i przyjemną, a przy tym wzruszającą powieść.

Kup tę książkę w księgarni Selkar w korzystnej cenie!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

2 Comments

  • Ktoś niegłupi napisał tę recenzję, a szczególnie trafny i zgodny z moimi odczuciami wydaje się być jej końcowy, podsumowujący fragment, od akapitu:
    “Powieść skupia się na walce …”
    Pozdrawiam serdecznie, amam.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.