Wieści

“Wielka Księga Fantasy” – tom I

“Wielka Księga Fantasy” – tom I

Wielka Księga Fantasy. Tom I, oprac. Mike Ashley, tłum. Milena Wójtowicz, (tyt. org. The Mammoth Book Of Fantasy), [Fabryka Słów], Lublin 2011

Jedenaście wyśmienitych tekstów, które utorowały drogę dzisiejszym mistrzom.

Wielka Księga Fantasy to kolejna antologia opracowana przez Mike’a Ashley’a, u nas wydana przez Fabrykę Słów.

W skład antologii wchodzą opowiadania:
Mur wokół świata – Theodore R. Cogswell
Czarna Róża i Diament – Ursula K. Le Guin
Dolina Czerwia – Robert E. Howard
Złoty klucz – George MacDonald
Skarb Gibbelinów – Lord Dunsany
Ostatni hieroglif – Clark Ashton Smith
Czarodziej Pharesm – Jack Vance
Zakład króla Yvoriana – Darrell Schweitzer
Wyjąca Wieża – Fritz Leiber
Królowie w mroku – Michael Moorcock, James Cawthorn
Dzwony Shoredan – Roger Zelazny

Każde z wymienionych wyżej opowiadań to inny świat, inni bohaterowie, bo przecież stworzeni przez różnych autorów. Fantasy to nie tylko czarodzieje i elfy. Jak udowadnia Mike Ashley to wszystkie światy, w których dzieje się coś magicznego, niewyjaśnionego. Wybrane opowieści stanowią przekrój literatury fantasy, ale nie tej współczesnej, a wcześniejszej. Wszystkie opowiadania napisane zostały jeszcze w XX wieku, a jedno z najstarszych, Skarb Gibbelinów, pochodzi z 1911 roku.

Najwcześniej napisanym opowiadaniem antologii jest Złoty klucz George’a Macdonalda. Autor żył w latach 1824 – 1905 i najczęściej wskazywany jest jako autor bajek. Bajek wywodzących się w ludowych wierzeń czy mitów, przekazywanych w formie mówionej. Jednak nawet jeśli traktować Złoty klucz jak bajkę, to absolutnie nie można zaszufladkować jej w literaturze wyłącznie dla dzieci. Ta opowieść to piękna historia chłopca, który udaje się w podróż pełną niespodzianek. To jedna z najcudowniejszych opowieści, jakie czytałam.

Wiedzieliście, że już pięćdziesiąt lat temu pojawia się postać ucznia w szkole magii? Postać, która mogłaby poniekąd zostać uznana za pierwowzór Harrego Pottera? Taki właśnie niepokorny, w tym przypadku czternastoletni chłopiec, jest głównym bohaterem opowiadania Mur wokół świata. Porgie, bo tak ma na imię, stara się za wszelką cenę poznać sposób przedostania się na drugą stronę tytułowego muru. Nie dowiecie się ode mnie,  czy w końcu udaje mu się to. Powiem tylko, że nic nie jest takie na jakie wygląda, a świat jest dziwniejszy, niż nam wszystkim się wydaje.

Kolejne opowiadanie, które zrobiło na mnie ogromne wrażenie to Zakład króla Ivoriana. Historia ku przestrodze dla dumnych i pewnych siebie ludzi, którzy uważają, że to co mają trwać będzie wiecznie.

Fantasy to nie tylko Tolkien czy Pratchett. Jeśli wydaje Wam się, że tak właśnie jest, ta antologia z pewnością wyprowadzi Was z błędu. Ta książka to maraton prowadzący cztelnika przez niesamowite światy. To zbiór opowiadań, które każdy mieniący się wielbicielem fantastyki powinien przeczytać. To w końcu wciągająca i zapewniająca świetną rozrywkę lektura, dla czytelników w każdym wieku.

Czas przekroczyć mur oddzielający nasz świat od fantazji. Pora stawić czoło potworom, czarodziejom i tajemnicom ukrytym po drugiej stronie. Sięgnij po złoty klucz i poznaj sekrety władców oraz magów.

Nie ma w tej antologii ani jednej opowieści, która jest nie na miejsu. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie tej książki bez którejkolwiek z nich. Mam cichą nadzieję, że w najbliższym czasie będę miała możliwość sięgnięcia po drugi tom Wielkiej Księgi Fantasy 😉

 
Książkę możecie kupić w księgarni Centrum Taniej Książki – Selkar.pl.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.