Wieści

Alfred Hitchcock, “Przygody trzech detektywów. Tajemnica krzyczącego zegara”

Alfred Hitchcock "Przygody trzech detektywów. Tajemnica krzyczącego zegara"

Alfred Hitchcock "Przygody trzech detektywów. Tajemnica krzyczącego zegara"

Alfred Hitchcock Przygody Trzech detektywów: Tajemnica krzyczącego zegara, tłum. Anna Iwańska, (tyt. org. The Mystery of Screaming Clock),[Siedmioróg], Wrocław 1992

Alfred Hitchcock znany reżyser filmów: Ptaki, psychoza, Północ, Zawrót Głowy, Okno na podwórze, Rebeka i Północny zachód. Na początku zajmował się kręceniem niemych filmów w Londynie i został tam odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, potem jednak rozpoczął swą karierę w Hollywoodzie. Osiągnął sławę na skalę światową, do tej pory jego filmy są wyświetlane. Niestety zmarł 29 kwietnia 1980 w Los Angeles. Mało osób jednak wie, że znany reżyser thrillerów, pisał także książki czego przykładem są właśnie Przygody trzech detektywów.

Głównymi bohaterami tej książki są Jupiter Jones, Bob Andrews i Pete Crenshaw, mieszkają w Kalifornii w Rocky Beach. Ojciec Jupitera jest właścicielem złomowiska, gdzie mają swoją siedzibę ci  trzej chłopcy. To tam właśnie rozwiązują zagadki. Pewnego dnia Jupiter rozpakowywał pudło, które kupił jego ojciec od pewnego mężczyzny. Tam też znalazł się zegar, który po włączeniu do prądu, wydawał przeraźliwy krzyk. Chłopcy podążając tajemniczymi zagadkami które znaleźli na spodzie zegara dochodzą do właściciela. Jest nim nijaki Pan Zegar. Po pewnym czasie okazuje się że sprawa jest coraz bardziej niebezpieczna, chłopcy są ścigani przez szajkę złodziei. Czy uda im się rozwiązać zagadkę zegara? Czy trzej detektywi ujdą cało z tej przygody?

Zacznijmy od tego że książka na samym początku może być nieco monotonna, ale jak się czyta dalej i wszystko układa się w jakąś logiczną całość, wtedy jest naprawdę ciekawie. Jest to kryminał zresztą cóż się dziwić, książka została napisana przez Hitchcocka. Jedyna wada rzucająca się w oczy to, to że Przygody trzech detektywów są krótkie. A teraz nieco zalet: ciekawa, wciągająca, pisana ciekawym językiem. Tak więc warto kupić, bądź wypożyczyć choćby tylko po to, żeby poszerzyć granice wyobraźni. Niektóre książki z tej serii są naprawdę ciekawe np.: Tajemnica Zamku Grozy czy nawet Tajemnica potwora z Sierra Nevada. Nie raz bałem się w trakcie czytania, że ktoś mnie śledzi. Ale kiedy się cała sprawa wyjaśniła, to takie uczucie znikało. Polecam tą książkę bardzo mocno.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.