Wieści

Mikkel Birkegaard, “Biblioteka cieni”

Mikkel Birkegaard, “Biblioteka cieni”

Mikkel Birkegaard, Biblioteka cieni, tłum. Bogusława Sochańska, (tyt. org. Libri di Luca), [Świat Książki], Warszawa 2011

Mikkel Birkegaard to duński autor fantasy fiction, ktory debiutował książką Biblioteka cieni. Ten urodzony w 1968 roku mieszkaniec Kopennhagi jest programistą komputerowym. Tworzona przez pięć lat powieść Biblioteka cieni, została dotychczas przetłumaczona na 17 języków.

Akcja powieści ropoczyna się od śmierci Luki Campellego – właściciela antykwariatu, bezgranicznie rozkochanego w książkach i we wszystkim co ich dotyczy. Jako bibliofil nie wyobrażał sobie inaczej swojego ostatniego dnia, jak tylko w otoczeniu książek. Tak też było, Luca umiera w swoim aktykwariacie w pewien październikowy wieczór.

Nowym właścicielem antykwariatu zostaje Jon, syn Luki, oddany przed laty do adopcji. Ten młody, odnoszący sukcesy adwokat, nie wyobraża sobie przekwalifikowania na księgarza. Na pogrzebie ojca, odnawia kontak z jego wieloletnim przyjacielem Iversenem. W miarę jak Jon poznaje kulisy działaności antykwariatu oraz ludzi z nim związanych, zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie o wszystkim jest informowany, wszechobecne tajemnice zaczynają go męczyć.

W antykwariacie Jon poznaje Katherinę, dyslektyczkę, która przyjemność czerpie jedynie z przebywania wśród książek – zły los nie pozwolił jej nigdy zaznać przyjemności czytania. Kolejnym stałym klientem, a w zasadzie członkiem czytelniczej rodziny jest Paw, nieco porywczy i narwany młodzieniec. Specyficzny klimat panujący w Libri di Luca, nie pozostaje bez wpływu na Jona. Iversen, Katherina i Paw uzmysławiają mu, że jego zmarły ojciec posiadał zdolność manipulowania uczuciami słuchających go ludzi, działo sie tak dzięki umiejętności czytania z odpowiednim akcentowaniem tekstu. Nie do końca wiadomo, skąd zdolności te wzięły się u Luki, istnieje jednak podejrzenie, że Jon również je posiada.

W międzyczasie antykwariat zostaje podpalony, okazuje się, że Luka jako członek Towarzystwa Bibliofilskiego miał wrogów, którym na rękę była jego śmierć. Czy w takim razie rzeczywiście przyczyną zgonu antykwariusza był zawał? Wszystko, co dotychczas Jon uważał za nieprawdopodobne, staje sie rzeczywistością. Polujący na niego tajemniczy członkowie Organizacji Cieni, wpływanie na innych jedynie siłą słowa, czy to nie za wiele dla młodego adwokata, który właśnie stacił ojca i trafił do zupełnie innego świata?

Pomysł na książkę świetny. Potęga czytania, która przeradza się w śmiertelnie niebezpieczne narzędzie, tajemnicze organizacje, sekrety, chęć przejęcia władzy nad światem, a w tym wszystkim wątek romatyczny. Stylowy antykwariat Libri di Luca to miejsce, do którego chce się zajrzeć, no… przynajmniej ja bardzo chcę. Powieść określana jako thriller, dla mnie do tego gatunku raczej się nie wpisuje. Chyba, że thrillerem nazwiemy również powieści Dana Browna czy Philippa Vanderberga. Lektura nie porwała mnie, niemniej jednak książkę przeczytałam z przyjemnością i mogę z czystym sumieniem polecić ją czytelnikom.

Bibliotekę cieni możecie kupić w księgarni Centrum Taniej Książki – Selkar.pl.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.