Kryminał, thriller, sensacja Recenzje

Joanna Chmielewska, “Klin”

Joanna Chmielewska, "Klin"
Written by Ioannes Oculus

Joanna Chmielewska, Klin, [Kobra], Polska 1964

Joanna Chmielewska urodziła się w Warszawie 2 kwietnia 1932 roku. Polska pisarka komedii, kryminałów, powieści sensacyjnych oraz książek dla dzieci i młodzieży. Ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej, z zawodu inżynier architekt. Pracowała między innymi w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej “Blok”, w Energoprojekcie a także Biurze Projektów Stolica. Debiutowała w 1958 w czasopiśmie Kultura i Życie jako prozaik. W 1964 wydała swoją pierwszą książkę Klin, w Polsce nakład jej książek wyniósł ok. 6 mln, a w Rosji ok. 8 mln. Jej książki tłumaczono na języki obce 107 razy. Wydała książki takie jak: Krokodyl z kraju Karoliny, Wszyscy jesteśmy podejrzani, Całe zdanie nieboszczyka, Studnie przodków, Romans wszechczasów i wiele, wiele innych dosyć znanych tytułów.

Książka opowiada o Joannie, która pewnego dnia, a właściwie wieczora zostaje zupełnie nieświadomie wplątana w aferę kryminalną. Po kilku nieprzespanych nocach podejmuje się wyzwania odkrycia o co chodzi ludziom, którzy do niej dzwonią i podają różne cyfry. Czy są one przypadkowe, czy jednak mają jakieś znaczenie? Kim są ludzie którzy dzwonią do naszej bohaterki? Czy uda jej się rozwikłać całą tajemniczą sprawę? O tym możecie się przekonać czytając tą książkę.

Czytając tą książkę w pewnych miejscach nieźle się uśmiałem. Bardzo humorystyczne podejście do spraw kryminalnych. Książka wprowadza nas w niby zwykły świat, lecz zapewniam Was, że zwykły nie jest. Joanna, która została wcześniej wspomniana, ma bardzo ciekawe przygody, przez co czytając jedną książkę sięga się odruchowo po następną. Przynajmniej ja tak miałem. Reasumując, książka humorystyczna, ma swój klimacik kryminalny, według mnie dostaje ocenę 10/10. Tak więc zachęcam do przeczytania tej, jak i całej serii.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.