Wieści

Arthur Conan Doyle, “Pies Baskerville’ów”

Arthur Conan Doyle, "Pies Baskerville'ów"

Arthur Conan Doyle, "Pies Baskerville'ów"

Arthur Conan Doyle Pies Baskerville’ów, (tyt. org. The Hound of the Baskervilles), [MG], Polska 1903, USA 1901.

Twórcą książki jest sir Arthur Conan Doyle, wolnomularz, spirytysta. Szkocki pisarz, czołowy przedstawiciel nurtu powieście detektywistycznych w których główny bohater to Sherlock Holmes. Napisał jeszcze kilka innych książek takich jak: Studium w szkarłacie, Znak czterech, Przygody Sherlocka Holmesa, Kroniki Sherlocka Holmesa, Wspomnienia Sherlocka Holmesa i wiele, wiele innych.

Tym razem Sherlock Holmes musi zbadać tajemniczą śmierć Charlesa Baskerville’a i zmierzyć się z klątwą. Była ona efektem zbrodni i gwałtów, których za życia dopuszczał się sir Hugon Baskerville. Od tego czasu ród ten prześladuje czarny pies, który zionie ogniem z pyska i zabija każdego po kolei z rodziny. Jednakże w tą historię nie wierzy doktor Jakub Mortimer, który zleca zbadanie sprawy samemu Sherlockowi. Czy i tym razem Holmes wyjdzie z tego cało i czy uda mu się rozwikłać tajemnicę śmierci Charlesa, o tym przeczytajcie sami.

Mnie osobiście książka wciągnęła, mnie trzymała w napięciu do samego końca. Bardzo ładna konstrukcja, klimat i język jakim się posługiwał autor nadaje książce duszę. Książka mnie zaciekawiła głównie z tego że głównym bohaterem jest tutaj Sherlock Holmes, którego zresztą bardzo lubię za jego tęgi umysł i zdolność dedukcji. Poza tym Sherlock jest dla mnie jednym z przykładów do naśladowania, przynajmniej według mnie. Przypuszczam że gdybym się dokładnie zagłębił w książkę i wyszukał jej wady i zalety znalazł bym tego mnóstwo, ale to sobie zostawię na inną okazję. Reasumując książka ciekawa, klimat ma, wciąga i trzyma w napięciu do samego końca. Znając życie znowu wrócę i tak do tego dzieła, szczególnie że została mi polecona przez bardzo bliską mi osobę. Więc nic innego nie powiem jak tylko brać i czytać kochani. Pozdrowienia Drodzy czytelnicy 😀


About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.