Wieści

Katowice – miasto książek

Katowickie Targi Książki (20-23 paźdzernika 2011)

Katowickie Targi Książki (20-23 paźdzernika 2011)

Z czym może się nam kojarzyć stolica Górnego Śląska? Naturalnie z ogrodami, o czym w ramach starania się o Europejską Stolicę Kultury przypominają nam organizatorzy tychże przygotowań. Jednak okazuje się, że nie tylko. Katowice mogą kojarzyć się nam także z… książkami! Niektórym trudno to sobie wyobrazić, ale coś w tym jest. Odbywają się tutaj dwie duże coroczne imprezy związane z książkami. W maju jest to Kiermasz Wydawców Katolickich, a w październiku będą to Katowickie Targi Książki. Ta druga impreza planowana jest w tym roku z wielkim rozmachem i ma ambicje być największą w kraju, a z czasem w tej części Europy. Mają odbywać się w Spodku oraz gmachu CINiBA (Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej). Poza tym książka wyjdzie “na bruk”, gdyż na chodnikach i ulicach Katowic mają się pojawić cytaty z różnych dzieł literackich, podobno głównie z Miłosza.

Co więcej, od dzisiaj organizowany jest plebiscyt na 50 najlepszych, zdaniem mieszkańców Śląska, książek. Obecnie trwa etap zgłaszania propozycji, a potem będzie się odbywać głosowanie. Więcej informacji o plebiscycie znajdziecie na stronie Book Top Silesia. Kiedyś plebiscytem (i powstaniami) Ślązacy decydowali o powrocie regionu do Ojczyzny, teraz przekonują, że nie tylko węgiel na Śląsku się liczy.

Targi są wspólnym dziełem kilku instytucji. W ich organizację włączyły się Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski oraz Expo Silesia. Tak więc pozostaje tylko czekać na książkowy odlot (w końcu będzie się to wszystko odbywało w Spodku). Dni 20-23 października zapowiadają się bardzo, ale to bardzo ciekawie!

źródło: www.targiksiazki.eu

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.