Wieści

C. S. Lewis, “Z milczącej planety”

C.S. Lewis, "Z milczącej planety"

Clive Staples Lewis, Z milczącej planety, tłum. Andrzej Polkowski (tyt. org. Out of the Silent Planet), [Media Rodzina], Poznań 2009

Książka Z milczącej planety otwiera Trylogię kosmiczną. Kolejne części to Perelandra i Ta straszna siła. Powieści są w zasadzie odrębnymi dziełami, chociaż większość dotychczasowych recenzentów poleca czytanie ich w kolejności. Pozwala to, podobno, uzyskać pełniejszy obraz tego, co autor miał do przekazania.

Bohaterem książki jest Elwin Ransom, uprowadzony przez dwóch ludzi z “milczącej planety”, jak nazwana jest Ziemia. Ransom trafia na Malakandrę, planetę lżejszą niż Ziemia, ale ta różnica wydaję się najmniej istotna. Siłą wyrwany ze świata, który znał, nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jakby tego było mało, Malakandrę zamieszkują ludy, uznawane przez bohatera za pierwotne. O jakże złudne jest nasze poczucie wyższości. Okazuje się bowiem, że zagrożenie stanowią Ci, którzy, wydawałoby się, powinni wspierać przedstawiciela swojej rasy. Nie tym razem. Devine i Weston, towarzysze, czy raczej porywacze Ransoma, są bowiem owładnięci chęcią podbicia Malakadry i zagarnięcia jej zasobów naturalnych.

Od dziesięcioleci panuje przekonanie, że jeśli ktokolwiek żyje na pozostałych planetach Układu Słonecznego, koniecznie będzie chciał nawiązać kontakt z Ziemią, z ludźmi. Co jeśli wcale tak nie jest? Mieszkańcy Malakadry to istoty ze wszech miar dobre, żyjące w harmonii i równowadze, a co najważniejsze, mimo że zdają sobie sprawę z istnienia innych planet i ich mieszkańców, zdecydowanie stronią od ludzi. Wraz z Ransomem, Devinem i Westonem, na ich planetę przywędrował strach, zazdrość, rozpacz, do tego broń. Chcielibyście takich odwiedzin?

Analizę filozoficzną czy wręcz teologiczną zostawiam mądrzejszym ode mnie. Książka urzekła mnie, chociaż mam wrażenie, że to nie tyle zasługa samej książki, co właśnie Malakandry i jej mieszkańców. Wykreowane przez autora postacie porażają wiarygodnością, podobnie jak wykreowany przez niego świat. Sugestywne opisy zapraszają do wniknięcia w inny wymiar, inny świat. Czy lepszy? Niech każdy wyrobi sobie opinię. Mnie Malakandra zachwyciła. Druga część Trylogii Kosmicznej przede mną, czekajcie więc na wieści z Perelandry.

Trylogię Kosmiczną możecie kupić w księgarni Centrum Taniej Książki – Selkar.pl.

C.S. Lewis, "Trylogia kosmiczna"

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.