Wieści

Terry Pratchett, “Blask fantastyczny”

Terry Pratchett, "Blask fantastyczny"

Terry Pratchett, “Blask fantastyczny”, tłum. Piotr W. Cholewa, (tyt. org. The Light Fantastic), [Biblioteka Akustyczna], Warszawa 2009

Blask fantastyczny to druga książka w serii Świat Dysku. Kolejny raz z braku czasu na przeczytanie wszystkich książek wybrałam audiobook. Lektor jak w poprzedniej części – rewelacyjny Krzysztof Tyniec.

W Blasku fantastycznym poznajemy kolejne przygody naszego nieudanego, niedouczonego maga – Rincewinda. Dzięki znajomości, a może raczej przez znajomość z naiwanym Dwukwiatem, mag znów wpada w kłopoty. Poza tym, że przez większość książki znów uciekają, uchylają się od ciosów, bądź ukrywają, mag i turysta poznają żywą legendę Dysku – Cohena Barbarzyńcę. Jak to zwykle z legendami bywa, ta również jest mocno przesadzona. Opiewany w pieśniach bohater to zrzędliwy i bezzębny staruch, który lata swej świetności ma dawno za sobą. Fizycznie odbiega od wyobrażenia o bohaterach na tyle, na ile to jest tylko możliwe.

Świat Dysku dąży do kolizji z czerwoną gwiazdą. Oczywiście wśród tysięcy osób zamieszkujących Dysk, tylko jedna może sobie z tym poradzić… Czy jednak na pewno mało uzdolniony i tchórzliwy mag nadaje się na bohatera?

Nieocenionym towarzyszem podróży i często wybawicielem z kłopotów jest Bagaż Dwukwiata. Skrzynia na setkach małych nóżek, wykonana z drewna myślącej gruszy, oddana właścicielowi, a nade wszystko, co mnie jako kobiecie podoba się najbardziej, skrzynia o nieograniczonej pojemności. Ehhh… przydałaby się taka.

Książkę polecam, nie tylko w formie audio 🙂 Jestem pewna, że w końcu czas pozwoli mi na przeczytanie jej. Do tego czasu będę wspominać napady histerycznego chichotu za kierownicą.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.