Wieści

Dante Alighieri ,,Boska Komedia”

Dante Alighieri, "Boska komedia"

Dante Alighieri Boska Komedia, tłum. Edward Porębowicz, (tyt. org. Commedia Divina), [Zakład Narodowy im. Ossolińskich], Wrocław 1986, Włochy 1472

Twórcą tego utworu jest Dante Alighieri. Urodził się w czerwcu 1265, zmarł 13 lub 14 września 1321. Był filozofem i politykiem a także kodyfikatorem języka włoskiego.  W ciągu swojego życia osiągnął dużo sukcesów, skończył studia retoryki, gramatyki, filozofii, literatury oraz teologii. Jego najbardziej znanym utworem jest właśnie Boska Komedia. Mieszkał we Florencji, lecz w wyniku przegranej walki białej frakcji gwelfów za którą się opowiadał został wygnany i nadano mu grzywnę, której jednak nie zapłacił, przez co został skazany na śmierć. Ostatnie lata życia spędził błąkając się po dworach Włoskich nigdy nie powróciwszy do swojej ojczyzny. Zmarł w Rawennie. Więcej i dokładniej można się dowiedzieć o jego życiu, a także jego miłościach na www.wikipedia.pl .

Książka opowiada o przygodach Dantego, o tym jak przemierzał Piekło, Czyściec, Raj. Przez Piekło i Czyściec jest prowadzony przez poetę zmarłego za czasów świetności Rzymu, Wergiliusza. W Raju oprowadza go Beatrycze. Podczas swej wędrówki poprzez te trzy “światy”, poznaje różne wymiary ludzkiego cierpienia i szczęścia. Czasami jest zaskoczony tym, kogo spotyka. Dante posługuje się w tym dziele światem mitologicznym. Połączył mitologię z wiarą katolicką, dzięki czemu utwór staje się niemalże doskonały. Pisany wierszem, w dość trudnym języku XV-wiecznym nadaje barwę przygodom Dantego. Oczywiście wędrówka Dantego nie poszła na marne, ale co go spotkało przeczytajcie sami.

Ja najpierw obejrzałem bajkę, potem dopiero wziąłem się za czytanie. Zaintrygowały mnie jego przygody. W bajce Dante dochodzi tylko do Czyśćca, a ja chciałem wiedzieć co go spotkało dalej. Po prostu ciekawość, co dalej?

W końcu skusiłem się żeby wypożyczyć książkę i przeczytać. Zacząłem pod koniec roku, skończyłem w połowie wakacji. Na początku trudno było mi się przystosować do języka, nie ukrywam trudnego, ale po dłuższym czasie czytania już nawet nie trzeba patrzeć na komentarze. Bardzo ładnie opisany każdy ze “światów”, szczególnie Piekło i Raj. Książka nic dodać, nic ująć. Jak pisałem połączenie mitologii z wierzeniem katolickim czyni utwór niemal doskonałym. Uwierzcie mi, warto to przeczytać, ugruntuje waszą wiarę a przy okazji da trochę wiedzy z historii i teologii.

Pozdrawiam i zachęcam do czytania ;D A jak ktoś nie ma to może kupić w księgarni Selkar.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

2 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.