Wieści

“Wielka Księga Opowieści o Czarodziejach” – tom I

“Wielka Księgo Opowieści o Czarodziejach” – tom I

Wielka Księga Opowieści o Czarodziejach. Tom I, oprac. Mike Ashley, tłum. Marcin Mortka, (tyt. org. The Mammoth Book Of Sorcerer’s Tales), [Fabryka Słów], Lublin 2010

Wielka Księga Opowieści o Czarodziejach  to, jak sama nazwa wskazuje, zbiór opowiadań o czarodziejach z różnych światów. Od wieków postaci czarodziejów czy czarnoksiężników fascynują ludzkość. Fascynacja ta wynika przede wszystkim z chęci zrozumienia tego, co niezrozumiałe, wytłumaczenia tego, co niewytłumaczalne. Czarodzieje z założenia posiadają moc panowania nad czasem, przestrzenią, pogodą czy ludzkimi pragnieniami. Mogą stać się niewidzialni, stworzyć coś z niczego czy wreszcie zniszczyć wybraną rzecz czy człowieka. Nie chcieliście nigdy posiąść takiej mocy?

W skład pierwszego tomu wchodzą opowiadania:
Steve Rasnic Tem – Dziesięć rzeczy, które wiem o tym czarodzieju
Richard A. Lupoff – Villaggio
Doug Hornig – Gra magicznej śmierci
Tom Holt – Skażenie nadprzyrodzone
Tim Pratt – Rower wiedźmy
Diana Wynne Jones – Saga o Theare
John Morressy – Zegarmistrz
Clark Ashton Smith – Drugi cień
Michael Kurland – Czego potrzeba do rytuału
Michael Moorcock – Władca Chaosu
Robert Weinberg – Siedem kropli krwi

Część z nich powstała z myślą o tej antologii, inne to prawdziwe perełki, których nie sposób znaleźć nigdzie indziej.

Każda z jedenastu opowieści osadzona jest w innym świecie, od światów mitycznych, dawnych, nieistniejących po świat współczesny. Każda z nich opowiada o innej stronie bycia czarodziejem, o innym rodzaju magii, czy wreszcie o innych ograniczeniach. Mnie najbardziej spodobała się opowieść Zegarmistrz, o człowieku, który uszczęśliwiał ludzi sprzedając im swoje magiczne zegary za bezcen. Niestety zawsze znajdują się jednostki, które nie wierzą w bezinteresowność innych i dążą do ich unicestwienia. Kolejnym opowiadaniem, które wywarło na mnie ogromne wrażenie, jest Gra magicznej śmierci. Autor ukazuje nam moc “magii komputerowej” i jej wpływ na wydarzenia rzeczywiste. To opowiadanie polecam szczególnie … ku przestrodze.

Mike Ahley napisał w przedmowie:

Nie spodziewaj się cukierkowatych bajeczek o dobrotliwych czarodziejach w spiczastych kapeluszach. Nie znajdziesz tu niczego w tym guście. W wielu z tych opowiadań magia prowadzi do zła i zepsucia.

No tak, świetnie, tyle że ja właśnie z powodu tych dobrotliwych czarodziejów kupiłam książkę. No cóż, bywa i tak. Choć już na pierwszy rzut oka wiedziałam, że to nie jest to czego szukałam, postanowiłam książkę przeczytać mimo wszystko. Już po pierwszym opowiadaniu wiedziałam, że dotrę w szybkim tempie do końca, mało tego, na pewno przeczytam drugi tom. Okazało się bowiem, że opowieści o czarodziejach zupełnie różnych od Merlina czy Gandalfa, potrafią być wciągające i pełne niespodzianek. A przy tym wsztystkim powodują, że zaczynasz poważnie zastanawiać się nad tym, czy to co nazywasz i co uważasz za rzeczywistość, naprawdę nią jest.

Książka wciąga niesamowicie. Nie polecam zaczynać lektury wieczorem, w takim wypadku bezsenna noc przed Wami.

Książkę możecie kupić w księgarni Centrum Taniej Książki – Selkar.pl.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.