Wieści

C. S. Lewis, “Dopóki mamy twarze”

C. S. Lewis, "Dopóki mamy twarze"

Clive Staples Lewis, Dopóki mamy twarze, tłum. Albert Gorzkowski (tyt. org. Till We Have Faces), [Wydawnictwo Esprit], Kraków 2010

Clive Staples Lewis, brytyjski pisarz, historyk, filozof i teolog, najbardziej znany jest jako autor cyklu Opowieści z Narnii. Mój pierwszy kontakt z jego twórczością stanowiły Listy starego diabła do młodego, czyli zbiór porad, jak doprowadzić “Pacjenta” do wiecznego potępienia.

Książka Dopóki mamy twarze jest mało znaną w Polsce, ostatnią powieścią dla dorosłych, autorstaw C.S. Lewisa. Opowiada historię starożytnej krainy Glome, w której rodzą się trzy królewskie córy. Jedna z nich, Rediwal, jest piękną, niestety zbyt swawolną dziewczyną, druga – Orual, jest brzydka jak noc. Trzecia natomiast – Istra, zwana również przez najbliższych Psyche, jest uosobieniem piękna i mądrości. Na jej widok wszyscy wpadają w szczery zachwyt. Nic więc dziwnego, że w okolicznościach dalekich od bajkowych, w obliczu zagrożenia, jakie spada na kraj, właśnie ona zostaje obwołana boginią, posiadającą dar uzdrawiania. Nie wszystko jednak jest tak proste, jak mogłoby sie wydawać.

Sytuacja w Glome zaczyna się pogarszać. Kapłan świątyni Ungit żąda krwawej, ludzkiej ofiary, która odwróci gniew bogini. Koniec końców, ofiarą staje się jedna z królewskich córek. Czy Bestia z szarej Góry da się przebłagać?

Książka jest niesamowitą opowieścią o miłości, zarówno miłości siostrzanej, jak i tej romantycznej. Poznajemy najgłębiej ukryte ludzkie istynkty. Do rozważenia podawane są różnice między prawdą a fałszem. Bo czy nie jest tak, że łatwo pomylić jedno z drugim? Okazuje się, że człowiek jest istotą na tyle słabą, że zależny staje się od swej cielesności, która więzi jego pragnienia, czyni go zazdrosnym, zawistnym i mściwym. Jednocześnie zaś sprawia, że dąży do doskonałości za wszelką cenę.

Żaden mężczyzna nie odda ci serca, chociaż poświęciłabyś dla niego życie, jeśli nie masz wdzięcznego oblicza.                                                                                                                                                                                                                                  str. 324

Zacytowane wyżej słowa mogą stać się niemal sloganem dzisiejszego pędu do doskonałości i uwielbienia dla wszystkiego co związane z wyidealizowaną cielesnością.

Jedna z niewielu książek, które potrafiły wzruszyć mnie do łez. I nie chodzi bynajmniej o zwykłe wzruszenie. Raczej łzy wynikające z przemyśleń nad tym, co najważniejsze.

 

Książkę możecie kupić w księgarni Centrum Taniej Książki – Selkar.pl.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.