Wieści

Terry Pratchett, “Kolor magii”

Terry Pratchett, "Kolor magii"

Terry Pratchett, “Kolor magii”, tłum. Piotr W. Cholewa, (tyt. org. The Colour of Magic), [Biblioteka Akustyczna], Warszawa 2009

Tytuł oryginału: The Colour of Magic

Sir Terence David John Pratchett to angielski pisarz science fiction i fantasy. Najbardziej znany jako autor cyklu Świat Dysku. W roku 1998 został odznaczony Orderem Imperim Brytyjskiego za “zasługi dla literatury”. Swoją pierwszą powieść – Dywan, napisał jako nastolatek.

Kolor magii to pierwsza książka z serii Świat Dysku, wydana w 1983 roku. Nie odniosła oczekiwanego sukcesu, w przeciwieństwie do kolejnej części – Blask fantastyczny. Do dnia dzisiejszego książki składające się na Świat Dysku przetłumaczone zostały na 33 języki i sprzedane w ilości ponad 40 milionów egzemplarzy.

Książka opowiada o przygodach maga Rincewinda, a mag to nie byle jaki, bo niedouczony. Jako student Niewidzialnego Uniwersytetu odważył się pogwałcić zakaz zaglądania do Księgi Zaklęć OKTAWO. W nieprawdopodobny sposób jedno z ośmiu największych zaklęć wyleciało z księgi i zagnieździło się w umyśle naszego bohatera. To wydarzenie z przeszłości oraz nieprawdopodobny pech głównego bohatera wpędzają go nieustannie w kłopoty.

W Ankh-morpork pojawia się turysta z Imperium Agatejskiego – Dwukwiat. Rincewind zostaje jego przewodnikiem, zresztą suto opłacanym. I tu zaczynają się kłopoty… W zasadzie nieustannie uciekają przed ostrzałem, smokami i wszelkimi możliwymi formami prześladowań. Dwukwiat de facto nieświadomy grożących im niebezpieczeństw bawi się świetnie, jak przystało na prawdziwego turystę robi nawet zdjęcia. Co innego przewodnik…

Książkę audio wybrałam przede wszystkim z powodu zimowej aury, a co za tym idzie, przedłużających się dojazdów i męczącej sieczki puszczanej w tej chwili w radiu. Po przesłuchaniu nie wyobrażam sobie niczego innego, co mogłoby towarzyszyć mi w trasie. Jakby tego było mało, książka czytana jest przez rewelacyjnego i uwielbianego przeze mnie od dziecka, Krzysztofa Tyńca. Dodatkowym plusem jest możliwość czytania vel. słuchania dwóch książek jednocześnie – jedna na papierze, druga na CD.

Mimo początkowych obaw związanych z audiobookami mogę spokojnie polecić tą formę poznawania literatury.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.