Powieść historyczna Recenzje

Maurice Druon, Zamordowana królowa

Maurice Druon, Zamordowana królowa
Written by Ioannes Oculus

Maurice Druon, “Zamordowana królowa”, tłum. Adriana Celińska, [Wydawnictwo Otwarte] Kraków 2010.

Tytuł oryginału: Les Rois maudits. La Reine etranglee.

Zamordowana królowa to drugi tom cyklu “Królowie Przeklęci” (pierwszy był już recenzowany na blogu: Król z żelaza). Czy nas zaskakuje? Mnie osobiście zaskoczył. Akcja biegnie dalej, wypadki w XIV-wiecznej Francji ściągają niechybnie ku nieszczęściu. Coraz mniej jest troski o dobro państwa, coraz więcej intryg i dbania o własne interesy. Nie sądziłem, że lektura “Zamordowanej królowej” okaże się aż tak wciągająca! Śledząc losy bohaterów człowiek wciąga się tak bardzo w akcję, że gdy odkłada książkę zastanawia się dlaczego wszystko wokół jest takie… mało średniowieczne!

Dodatkowym atutem książki (podobnie jak pierwszego tomu) są przypisy (noty historyczne) wyjaśniające niektóre kwestie niezrozumiałe bądź nieznane przeciętnemu czytelnikowi oraz noty biograficzne i drzewo genealogiczne. Dzięki temu łatwiej zorientować się w mnogości postaci występujących w książce. Kolejną pozytywną cechą jest bardzo dobry przekład.

Nie pozostaje więc nic innego, tylko książkę gorąco polecić. Pierwsze trzy tomy cyklu zostały niedawno znowu wydane i mogą okazać się świetnym prezentem pod choinkę!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.