Wieści

“Niech żyje Polska. Hura!” – antologia, tom 2

"Niech Żyje Polska" tom 2

"Niech Żyje Polska" tom 2

Niech żyje Polska. Hura! Tom 2, Fabryka Słów, Lublin 2009.

Całkiem przypadkiem natrafiłem niedawno w podróży na stacji benzynowej na miłą fabryczną książeczkę. Jest to druga część zbioru opowiadań zebranych w antologii “Niech żyje Polska. Hura!”. Co więcej, jest to wydanie kieszonkowe, poręczne, praktyczne i niedrogie.

W niniejszym tomie znajdują się następujące opowiadania:
Andrzej Pilipiuk – Bunt szewców
Artur Szrejter – Shamballach
Tomasz Bochiński – Cudowny wynalazek pana Bella
Katarzyna Urbanowicz – Utulić zło
Piotr Schmidtke – Prawa Ręka Marzenia
Krzysztof Kochański – Centuriańskie bomby
Joanna Kułakowska – Goście z pokoju obok
Jerzy Rzymowski – Lustro dla niewidzialnego człowieka
Łukasz M. Wiśniewski – Poganiacz Osłów
Jacek Piekara – Jak ja was […] nienawidzę
Rafał Ziemkiewicz – Posłowie

Dokonując ogólnej oceny muszę powiedzieć, że opowiadania przypadły mi do gustu. Każde z nich jest inne, jednak splata je wspólny, polski wątek. Zabrakło mi jednak w niektórych wyraźniejszego ujęcia tytułowego tematu. Tytuł każe mi się spodziewać tekstów, w których Polska będzie odgrywać ważną rolę (zarówno na poważnie czy na wesoło). Bunt szewców jest fajnym opowiadaniem, którego akcja dzieje się w Polsce, ale kraj jest tylko tłem. Minimalnie więcej Polski jest w Cudownym wynalazku pana Bella, gdzie przypadkowo łączą się czasy i miejsca. Shamballach nie dzieje się w Polsce, tłem głównej akcji jest Tybet, choć bohaterami są m. in. Polacy. Problem pojawia się w opowiadaniu Utulić zło, gdyż akcja dzieje się w dalekiej polskiej przeszłości, ale też brakuje mi tego, aby Polska była tam bohaterem. W sumie to tylko w opowiadaniu Jacka Piekary gdzieś ten wątek się mocniej przewija, mamy jednego z prezydentów występującego, jest ocena rzeczywistości po przemianach solidarnościowych. Moim zdaniem tytuł niezbyt odpowiada więc zawartości, a “napaliłem się” na taki temat i trochę pod tym względem zawiodłem.

Nie zmienia to faktu, że książka jest poza tym bardzo dobra, lekko się ją czyta i mogę ją polecić każdemu, kto lubi fantasy. Opowiadania są ciekawe, tematy świeże lub kontrowersyjne (jak choćby miłość męsko-męska). Dodatkowym atutem jest Posłowie Ziemkiewicza, dzięki któremu młode pokolenia czytelników mogą poznać jak to było kiedyś wśród miłośników fantastyki. Dodatkowym atutem książki jest niewielki rozmiar i niewielka cena. Polecam lekturę!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.