Wieści

Małgorzata Nawrocka, „Anhar”

Małgorzata Nawrocka, "Anhar"

Małgorzata Nawrocka, "Anhar"

Małgorzata Nawrocka, „Anhar”, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2008

Małgorzata Nawrocka to autorka książek dla dzieci i młodzieży, słuchowisk, tekstów piosenek i programów telewizyjnych. Dziś chciałam Wam polecić jej powieść „Anhar”, która z założenia i podtytułu jest „powieścią antymagiczną”.

W książce czytelnik poznaje świat, w którym zdolności magiczne czarnoksiężników pochodzą od czczonego przez ich Gedesa. Król Magissimus jest potężnym władcą, lecz średnio uzdolnionym czarodziejem. Dla swojego syna, szesnastoletniego księcia Anhara, zaplanował karierę najpotężniejszego ze sług Gedesa.

Tymczasem wśród poddanych króla szerzy się wiara w Tego Samego – przeciwnika Gedesa. Ten Sam jest dobry, nie potrzebuje magii by dokonywać cudów, potrafi przemawiać do serc ludzi i czynić ich lepszymi.

Książę Anhar na krótko przed przejściem przez Bramę Ostatecznego Poznania, które jest równoznaczne z oddaniem siebie ciemnościom Gedesa, dowiaduje się o mocy Tego Samego. Dzięki swojemu nauczycielowi śpiewu – mistrzowi Gordoneo oraz jego służącej Teresie poznaje prawdę o magii i jej pochodzeniu. Któremu z potężnych zechce służyć i czy ulegnie woli ojca, tego dowiecie się czytając książkę.

Nie da się oczywiście uniknąć przyrównania Tego Samego do Boga, a Gedesa do Szatana. I o to właśnie chodzi! Dzięki przełożeniu pewnych prawd wiary chrześcijańskiej na wydarzenia dalekie od biblijnych, których bohaterami są postaci de facto fikcyjne, autorka dociera do zdecydowanie szerszego grona odbiorców.

Po książkę sięgnęłam przede wszystkim z ciekawości, czym okaże się powieść określona mianem niemagicznej. To, co znalazłam przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Napisana z polotem, od pierwszych stron wciąga niesamowicie.

Rewelacyjne antidotum na „uzależnienie” od magii i wszystkiego co z nią związane. Jasno wyznaczone granice dobra i zła odróżniają tą książkę od innych o podobnej tematyce. Prawda o magii jest tu przedstawiona z chrześcijańskiego punktu widzenia.

Książkę polecam gorąco, zarówno dorosłym, jak i młodzieży. Stanowi ciekawą alternatywę dla modnych powieści wzorowanych na cyklu o Harrym Potterze.

Kup tą książkę w księgarni Tolle.pl!

„Sądzisz zapewne chłopcze, że magia przez swoją zdolność odkrywania i przepowiadania przyszłości czyni ludzi szczęśliwymi?… Nie mylę się? No właśnie! Zatem rozważ kolejną prawdę: nie to, o czym człowiek wie czyni go naprawdę szczęśliwym, ale to, o czym nie wie! Czego pragnie! Czego się spodziewa! O czym śni… Bo jak miłość potężniejsza jest od nienawiści, tak marzenia sięgają dalej niż jakakolwiek wiedza.”

Anhar. Powieść antymagiczna, s. 105

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.