Wieści

Aleksandra Ruda, “Odnaleźć swą drogę”

Aleksandra Ruda, "Odnaleźć swą drogę"

Aleksandra Ruda, Odnaleźć swą drogę, tłum. Monika Jasudowicz (tyt. org. Найти свою дорогу), [Fabryka Słów] Lublin 2010

Aleksandra Ruda jest specjalistą od spraw religii, dziennikarką i pisarką fantasy. Urodzona w 1982 roku na Ukrainie autorka znana jest przede wszystkim z sentymentalnych opowiadań publikowanych na łamach periodyków. Debiutowała publikacją w Fahrenheicie.

Powieść Odnaleźć swą drogę opowiada historię młodej dziewczyny, która przyjeżdża do miasta studiować na Uniwersytecie Nauk Magicznych. Marząca o  karierze maga wieśniaczka spotyka na swojej drodze ludzi (także elfy, krasnoludy) niechętnych i zdecydowanie niesympatycznych. Nie wszyscy oczywiście tacy są. Ola (zdrobnienie od imienia Olgierda) zaprzyjaźnia się z półkrasnoludem Ottonem i uzdrowicielką Lirą. W ich towarzystwie przeżywa ciekawe przygody, rozprawia się z wrogami i poznaje tajniki magii. Czy jednak ktoś z najniższej warstwy społecznej ma szanse wybić się wśród studentów Uniwersytetu?

Według mnie książka raczej dla nastolatek, chociaż czyta się nieźle. Napisana dość ciekawie i z pomysłem (nie do końca chyba wykorzystanym).

Po książkę można sięgnąć jako po ciekawostkę, przede wszystkim dla młodszej części czytelników. Fabuła przewidywalna, w niektórych momentach podobna do Trylogii Czarnego Maga Trudi Canavan. Postać Oli bardzo przypomina Soneę.

Tym razem książki nie polecam. Napisać, że żałuję jej przeczytania to może za dużo, ale na pewno jestem lekturą rozczarowana.

Z okładki:

Solidna porcja magii i humoru, ze szczyptą lubczyku.

Jak dla mnie zdecydowanie zbyt mało magii, a za dużo lubczyku. Jedynie humoru w sam raz.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.