Wieści

Giorgi Maglakelidze, “Toasty gruzińskie. Zapomniana sztuka światowej biesiady”

Giorgi Maglakelidze, "Toasty gruzińskie. Zapomniana sztuka światowej biesiady"

Giorgi Maglakelidze, “Toasty gruzińskie. Zapomniana sztuka światowej biesiady”

Giorgi to Gruzin, mieszkający od ponad dziesięciu lat w Polsce. Niesamowicie pogodny i czarujący człowiek, znawca i wielbiciel wina.

Na Festiwalu Gruzińskim, który odbył się w Katowicach wpadła mi w ręce ciekawa książka, dotycząca wspaniałej gruzińskiej tradycji wygłaszania toastów. A toasty to nie byle jakie.  Przyjmują formę opowieści, wręcz bajek czy legend, co oczywiście zdecydowanie odróżnia je od polskiego “no to chlup”. Często motywem tych toastów jest wiara, miłość, przyjaźń i kobiety.

Książka przenosi czytelnika na tradycyjną, gruzińską biesiadę, pozwala dostrzec nie tylko różnice, ale również podobieństwa między naszymi narodami, a niejednokrotnie skłania do refleksji. Dodatkowy plus za zdobiące wnętrze książki ilustracje.

Poniżej jeden z moich ulubionych:

Za prawdziwych przyjaciół

Dom pewnego młodzieńca zawsze pełen był kolegów, znajomych, krewnych i przyjaciół. Młodzian chętnie urządzał dla nich przyjęcia, na co ojciec patrzył nieco sceptycznie.

Pewnego dnia młodzieniec poznał piękną i miłą dziewczynę. Pokochał ją, poprosił o rękę i z wielką ochotą został przyjęty. Nie pozostało nic innego, jak wyprawić wesele. Rozesłaniem zaproszeń do licznego grona synowskich przyjaciół obiecał zająć się ojciec.

Nadszedł dzień wesela. Ogromny stół uginał się od wyszukanych potraw, ale – ku zdziwieniu młodej pary – na przyjęciu poza jednym przyjacielem i garścią krewnych pana młodego nikt się nie pojawił. Zdumiony i zasmucony młodzieniec pytał ojca: – Co mogło się stać? Dlaczego prawie nikt nie przyszedł? Czy zaproszenia na pewno zostały wysłane do wszystkich?

– Tak – odpowiedział tamten. – List ode mnie otrzymał każdy z twoich rzekomych przyjaciół. Zamiast zaproszenia na wesele, przesłałem im jednak wiadomość, że jesteś chory i że potrzebujesz finansowej pomocy w leczeniu oraz duchowego wsparcia. Teraz możesz być pewien, że ci, co razem z tobą siedzą za stołem, to prawdziwi przyjaciele.

Wypijmy za zdrowie prawdziwych przyjaciół!

Zbiór gruzińskich toastów to książka, którą warto mieć. Polecam gorąco.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.