Wieści

Trudi Canavan, “Wielki Mistrz”

Written by Ioannes Oculus

Trudi Canavan "Wielki Mistrz"

Trudi Canavan "Wielki Mistrz"

Trudi Canavan, Wielki Mistrz. Księga Trzecia Trylogii Czarnego Maga, [Galeria Książki] Kraków 2009

Recenzja poprzedniej części pt. Nowicjuszka.

Sonea została podopieczną Wielkiego Mistrza. Jest przerażona zmianą, wie przecież, że Akkarin praktykuje czarną magię. Ucieka przed jego towarzystwem w zacisze biblioteki Gildii. Rothen również nie jest zadowolony z odebrania mu nowicjuszki, martwi się co może spotkać dziewczynę z rąk czarnego maga, nie może jednak przeciwstawić się Wielkiemu Misrzowi.

W ciągu ostatniego roku agresywny nowicjusz Regin dał Sonei spokój, a inni uczniowie zaczęli traktować ją, może nie z sympatią, ale na pewno z szacunkiem. A wszystko to za sprawą wygranego pojedynku z dotychczasowym prześladowcą. Dziewczyna pogłębia swą wiedzę magiczną i staje się coraz silniejsza, co nie uchodzi uwadze nauczycieli.

Tymczasem w slumsach dochodzi do serii niepokojących morderstw. Ofiary mają małe, cięte rany, które nijak nie mogą być powodem śmierci. W śledztwo angażuje się m.in. Administrator Lorlen. Działanie seryjnego mordercy jest najbardziej prawdopodobną przyczyną zamieszania, czy jednak tak jest naprawdę?

Po pewnym czasie Akkarin wtajemnicza nowicjuszkę w swoje działania. Im więcej prawdy odkrywa przed Soneą, tym bardziej ona zastanawia się w co wierzyć. Poznając jednak zagrożenie czające się ze strony Sachakańskich magów, dziewczyna postanawia poznać arkana czarnej magii, by pomóc swojemu nowemu mentorowi w tajnej walce. Nie jest do końca przekonana o jego prawdomówności, do czasu wydarzenia, które wstrząsa nią do głębi – poznaje myśli innego człowieka.

Koniec końców, Sonea i Akkarin zostają zdemaskowani przez Gildię i za używanie czarnej magii zostają skazani na wypędzenie z Krain Sprzymierzonych. Trafiają do Sachaki. Kyralia staje się w ten sposób bezbronna, nikt inny nie zna przecież zakazanej czarnej magii, a tylko ona pozwala skutecznie stawić czoła wrogom.

Czy magowie Gildii okażą się na tyle silni, by przezwyciężyć kryzys? A może Akkarin to kłamca i jego ostrzeżenia miały tylko zmylić Króla Kyralii, może zagrożenie nie istnieje? Jedno jest pewne, przed byłym już Wielkim Mistrzem i jego nowicjuszką wiele wyzwań, w tym jedno najważniejsze, nie dać się zabić. Wspólne przeżycia mogą ich do siebie zbliżyć, mogą również poróżnić ich, jeśli wszystkie opowieści Akkarina okażą się blefem. Dalsze losy dziewczyny ze slumsów i czarnego maga poznacie czytając Trzecią Księgę Trylogii Czarnego Maga.

Książkę polecam, jak w poprzednich częściach ciekawa fabuła i nieoczekiwane wydarzenia. Lektura całości Trylogii to wciągająca opowieść pełna magii i przygód, dla czytelników w każdym wieku.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.