Osobiste Polish Teaching

Nauczyciel czy urzędnik?

Written by Ioannes Oculus
Kim będzie nauczyciel XXI w.?

Kim będzie nauczyciel XXI w.?

Trochę mnie dzisiejszy dzień rozczarował. Miałem na dziś zaplanowane pierwsze spotkanie Uczniowskiego Klubu Fantasy. Długo się zbierałem, żeby to zrobić. Niestety permanentnie czasu na to brakuje. Mimo że czasu więcej nie mam, postarałem się go przeorganizować i stworzyć taki klub. Ma za zadanie popularyzować wśród młodzieży czytanie książek. Szczególnie książek fantasy, bo są one w większości wolne od skojarzeń ze szkolnymi lekturami.

Niestety z moich planów nie wyszło nic. Na ten sam dzień, tą samą godzinę została zarządzona szkolna konferencja i spotkanie trzeba było odwołać. Konferencja była konieczna, gdyż wiele przepisów oświatowych się zmieniło. Nie będę pisał o szczegółach tych zmian, bo szczerze mówiąc sam się w tym gubię. Jest tego cała masa, a kierunek w jakim idą zmiany to przekształcenie nauczyciela w urzędnika-biurokratę. Kolejne dokumenty, które mają poświadczyć, że program jest realizowany. Coraz dokładniej należy rozliczać się z każdej czynności. Brakuje jeszcze chyba tylko ewidencji wyjść nauczycieli do toalety w czasie przerwy. To wszystko powoduje, że nauczyciel zamiast uczyć, zajmuje się produkcją dokumentów. Dzięki “genialnym” pomysłom pani minister Hall nauczyciele zostawili na boku innowacyjność, kreatywność i zajęli się wypełnianiem obowiązkowych godzin dodatkowych i związanych z nimi papierkami. To co było realizowane z pasji i zamiłowania, staje się nudnym obowiązkiem.

To wszystko szkodzi szkolnictwu, szkodzi edukacji. Nauczyciel zamiast dbać o ucznia, bardziej przejmuje się tym, czy wypełnił wszystkie dokumenty. Uczeń spotyka się z coraz bardziej znudzonym swoim zawodem nauczycielem, dodatkowo nerwowym, bo kolejne papierki go dobijają. Uczeń jest jednocześnie coraz bardziej traktowany jak pół-debil, który na poziomie liceum jest w stanie przeczytać 13 książek (4-5 na rok). Ja czytałem tyle w dwa miesiące… Brawa dla pani Krall. Będziemy mieli za jakiś czas prawdziwe BMW z każdego ucznia: Bierny, Mierny, ale Wierny. Obywatel idealny, jak w socjalizmie, kiedy panował taki ideał, aby nawet myśląc samodzielnie zawsze wybierał socjalizm. Obywatel idealny, bezkrytycznie poddany dyktaturze polityków i telewizji, choć święcie przekonany o własnym wykształceniu i zdolności krytycznego myślenia.

Tyle o konferencji. Spotkanie klubu było odwołane. Mimo wszystko mam nadzieję, że przynajmniej w tym względzie pani Krall nie zaszkodzi już bardziej i spotkanie jednak odbędzie się, choć kilka dni później. Może świat fantazji pozwoli nabrać choć garstce dystansu do politycznych zawirowań wokół szkoły i tchnie prawdziwie samodzielne myślenie i zdolność oceniania.

P.S. No i zaczęło się wspominanie p. Giertycha. Okazuje się, że za jego czasów to nie było tak źle, że miał dobre pomysły na szkołę. Jednego jednak nie miał – wpływu na media, które zrobiły z niego oszołoma…

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

  • Jasiu!!!

    Dziś nauczyciel nie ma być “nośnikiem” wiedzy i pasji. Zostaliśmy zrównani z osobą pracującą w okienku na poczcie. Robimy wszystko machinalnie, bez uczuć, bez emocji. Sami stajemy się małymi trybikami nakręcającymi tę całą szkolną machinę. Czasem nawet nie wiem czy jeszcze można to miejsce nazwać szkołą. Dziś to raczej linia produkcyjna, z której co jakiś czas wypuszczamy mniej czy bardziej znudzonych, myślących schematycznie i kompletnie nieprzystosowanych do życia “uczniów”. Skoro od nas wymaga się jedynie papierkowej roboty, to nie dziw się, że każda pasja z jaką zaczynamy prace przerodzi się rutynę a z czasem zostanie podkreślona frustracją. Im dłużej obserwuję, to co dzieje się w szkolnictwie, tym bardziej zdaję sobie sprawę, iż nie jest to bezcelowe działanie. Skoro nauczyciel nie będzie miał okazji zaszczepić w młodzieży pasji to w rezultacie uczeń będzie zwykłym, szarym obywatelem potrafiącym jedynie hmmm….klepać regułki na pamięć. Brak inwencji twórczej, własnego zdania, konkretnych planów na przyszłość, miłości do piękna, siły przebicia- to będą przecież cechy naszego społeczeństwa za kilka lat. No ale nie czarujmy się, że coś zmieni się na lepsze- władze naszego kraju wiedzą, że w ten sposób będzie im łatwiej rządzić, gdyż pod sobą będą mieć niemyślącą czarną masę.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.