Wieści

Trudi Canavan, “Uczennica Maga”

Written by Ioannes Oculus
Trudi Canavan, "Uczennica Maga"

Trudi Canavan, "Uczennica Maga"

Trudi Canavan, Uczennica Maga, [Galeria Książki], Kraków 2009 (prequel trylogii Czarnego Maga)

Prequel Trylogii Czarnego Maga wprowadza czytelnika w świat pełen magii, zawiłych dziejów Kyralii oraz sąsiadujących z nią państw.

Tytułowa bohaterka, to szesnastoletnia Tessia, córka uzdrowiciela, która z godnym podziwu oddaniem pomaga ojcu w pracy. Tessia wie, czego chce od życia – nie wyobraża sobie innej przyszłości, niż zostanie uzdrowicielką. Choć zdaje sobie sprawę, że Gildia Uzdrowicieli niechętnie przyjmuje w swoje szeregi kobiety, jest gotowa walczyć o swoje marzenia.

Tessia mieszka wraz z rodzicami w Madryn, położonym w pobliżu granicy z Sachaką, majątku maga – Mistrza Dakona. W domu Dakona przebywa w odwiedzinach mag Takado, Sachakanin. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Kyralia cieszy się niepodległością dopiero od kilku stuleci, wcześniej znajdowała się bowiem pod panowaniem Sachakan. W wyniku splotu różnych okoliczności i niewątpliwie dzięki napastliwości Takady, Tessia odkrywa w sobie zdolności magiczne. Jako samorodna musi zostać uczennicą Mistrza Dakona.

Odkrycie w sobie zdolności magicznych cieszy Tessię, ale również nieco przeraża. Nie potrafi zapomnieć o swoim marzeniu zostania uzdrowicielką i nieustannie zadręcza się rozważaniem możliwości wykorzystania magii w leczeniu innych. Czy jej się to uda? Zachęcam do lektury.

W tym miejscu czytelnik poznaje obyczaje Kyralii i jakże różne od nich obyczaje Sachaki. Kyraliańscy magowie, czerpią moc od swoich uczniów, w zamian za naukę magii. Jest to dla uczniów nieszkodliwe. Natomiast Sachakanie czerpią moc od niewolników, nierzadko kilku, nie dając nic w zamian, są okrutni, agresywni, skłonni do stosowania tortur i uśmiercania niepotrzebnych źródeł mocy.

Wracając do Tessii. Pech chce, że Mistrz Dakon ma już ucznia – Jayana. Arogancki, przemądrzały i wyniosły chłopak z dobrego rodu, który niemal kończy już naukę, nie pała sympatią do Tessii i bynajmniej nie stara się tego ukryć. Obawia się, że przez nią jego nauczyciel nie będzie poświęcał mu tyle czasu i energii co wcześniej. Mistrz Dakon nie przejmuje się zachowaniem ucznia i zaczyna uczyć Tessię jak korzystać z magii. Wkrótce do majątku docierają pogłoski o planowanym przez Sachakan podbiciu Kyralii. Mistrz Dakon wyjeżdża wraz z Jayanem i Tessią do Imardinu, stolicy Kyralii, by skonsultować strategię obrony z królem Kyralii Errikiem . Majątek Mandryn zostaje powierzony opiece sąsiada Mistrza Dakona, Narvelana.

Czym zaowocuje podróż? Czy Jayan i Tessia znajdą porozumienie, a może ich złośliwość względem siebie jedynie się nasili? Czy magowie z miasta zdecydują się pomóc w obronie terenów przygranicznych? Podróż jest pełna niespodzianek, a jej zakończenie inne niż można by się spodziewać. Bohaterów czeka wiele wyzwań, trudności i niebezpieczeństw, zaskakujących wydarzeń i niepewnych dni.

Książkę czyta się rewelacyjnie. Jest wciągająca, naprawdę trudno ją odłożyć. Autorka przenosi czytelnika w świat pełen zawiłej historii, polityki i układów społecznych, zarówno w Kyralii, jak i w sąsiadującej Sachace. A wszystko to okraszone sporą dawką magii.

Na początku nie mogłam pozbyć się wrażenia, że to gdzieś już było. Oczywiście, że tak. Nie można nie porównać losów Tessii z losami innej uzdrowicielki, Leeshy, jednej z bohaterek Malowanego Człowieka, Petera V. Bretta. Matki obydwu bohaterek chcą jak najlepiej wydać je za mąż, niezależnie od woli potencjalnych panien młodych. Zarówno Tessia jak i Leesha pomagają ojcom w pracy i są bardzo z nimi związane. Obydwie dziewczyny stają przed trudnym wyborem drogi życiowej. I choć wydawać by się mogło, że jest to powielenie pewnego schematu, dla mnie mimo wszystko książka jest bardzo interesująca i warta przeczytania.

Od większości książek, które ostatnio wpadły mi w ręce, Uczennicę Maga odróżnia w fabule brak postaci typowo fantastycznych – demonów, wiedźm czy wampirów. Absolutnie nie jest to oczywiście minusem książki, wręcz przeciwnie, dzięki temu do czytelnika dociera bolesna prawda: ludzie są w stanie krzywdzić się wzajemnie bardziej, niż mogliby zostać skrzywdzeni przez obce istoty. Co więcej, polityczne i wojenne rozgrywki między Sachaką a Kyralią stanowią doskonały przykład wrogości wobec nieznanego.

Z przyjemnością sięgam teraz po Gildię Magów, pierwszy tom Trylogii Czarnego Maga, z nadzieją, że nie będę zawiedziona lekturą.

Agnieszka

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.