Wieści

Laureaci Zajdla za 2009 rok

Anna Kańtoch

Anna Kańtoch

Z kronikarskiego obowiązku odnotowuję, kto został tegorocznym laureatem nagrody im. Janusza A. Zajdla. Głosowanie obywało się podczas Triconu w Cieszynie. W kategorii powieść została nią Anna Kańtoch, a w kategorii opowiadanie Robert M. Wegner. Laureatom serdecznie gratuluję! Na blogu “Z Miłości do Książek” informowałem już wcześniej o nominowanych do Zajdla za 2009 rok.

Nagroda ta jest przyznawana od 1984 r. Wtedy została przyznana Januszowi A. Zajdlowi za powieść Paradyzja. Po jego śmierci (19 lipca 1985 r.) nagroda zaczęła nosić jego imię.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.