Naukowe i popularnonaukowe Recenzje

Podstawy prawa kanonicznego

Remigiusz Sobański, Metodologia prawa kanonicznego, [Gnome] Katowice 2004

Prawo kanoniczne może studentom teologii kojarzyć się z czymś nudnym. Wielu osobom może się też wydawać, że prawo jest w Kościele niepotrzebne, bo przecież Kościół to wspólnota bez przymusu, kar, itp. Jednak prawo jest potrzebne. Nie po to, aby utrzymać w ryzach krnąbrnych i nieposłusznych wiernych. Celem prawa kanonicznego jest co innego. Jak podaje ostatni kanon Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1752) najwyższym prawem, a jednocześnie celem całego prawa kościelnego jest “zbawienie dusz” (salus animarum suprema lex).  Prawo kanoniczne ma służyć realizacji tego celu w praktyce, przełożeniu Ewangelii na konkret “tu i teraz”. Do zrozumienia jednak prawa potrzebne są dobre fundamenty.

Prezentowana książka może właśnie służyć zdobyciu tych fundamentów. Ks. prof. Remigiusz Sobański jest wybitnym specjalistą w tej dziedzinie, znanym na całym świecie. Oczywiście książka ta nie jest pozycją popularno-naukową, więc nie należy się spodziewać, że każdy po nią może sięgnąć. Jednak daje solidne podstawy do pracy naukowej w zakresie kanonistyki. Po przeczytaniu jej inaczej teraz patrzę na kwestie związane właśnie z prawem kanonicznym, wiele spraw się poukładało. Dlatego polecam ją szczególnie studentom teologii, którzy w ramach studiów poznają także prawo kanoniczne. Warto przeczytać tą książkę, zgłębić, a tym samym ułatwić sobie zadanie studiowania prawa kościelnego. Do tego, co warto zaznaczyć, “im profesor starszy, tym prościej pisze”, jak powiedział jeden z moich wykładowców. Jest to jak najbardziej prawdzie i w tym wypadku, a dzięki kunsztowi autora książka, mimo takiego języka i stylu, nie traci nic ze swojej naukowej wartości.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.