Osobiste

Powszechny Spis Rolny…

Written by Ioannes Oculus

Usłyszałem w radiu o Powszechnym Spisie Rolnym. Wcześniej nie wiedziałem, że coś takiego ma mieć miejsce we wrześniu 2010 roku w Polsce i całej Unii Europejskiej. Całkiem ciekawa reklamówka i taka, jakby znana. Tylko skąd? Po chwili zastanowienia stwierdziłem, że to z czym mi się kojarzy, to komunistyczna propaganda nawołująca do propaństwowych zachowań. To co mnie też zaskoczyło to fakt, że spis taki jest obowiązkowy. Skoro jest obowiązkowy, to nie wystarczyłoby wysłać informację listowną zainteresowanym? Po co ogłaszać wszem i wobec ten fakt? Po co wydawać na to państwowe pieniądze?

Obowiązkowość tego spisu w połączeniu z komunistycznym tonem spotu znów przywołało mi na myśl komunizowanie się Unii Europejskiej, która ze swoją biurokracją chce wszędzie wejść i uregulować jak najwięcej dziedzin życia, rzekomo dla naszego dobra. W PRL też wszystko miało być odgórnie sterowane po to, aby żyło się lepiej. Lepsze życie objawiało się radością obywateli, którzy mogli spędzać wspólnie godziny w kolejkach, nie musieli dokonywać trudnych wyborów sumienia, poglądu, polityki, bo za nich robiła to partia. Obawiam się, że Unia, która miała w oryginale być unią gospodarczą staje się coraz bardziej państwem totalitarnym, które chce wiedzieć i narzucić wszystko swoim obywatelom. To dzieje się już na naszych oczach, jak choćby jawnie gwałcąca wolność słowa i sumienia rezolucja o homofobii. Pozostaje mieć nadzieję, że to uda się zatrzymać.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.