Osobiste

Capoeira

Jako wielki miłośnik sportu, co chyba jest wszem i wobec wiadome ;), rozpocząłem treningi pewnego, tajemniczo brzmiącego sportu: Caoperia. Namówił mnie do tego niejaki Boxexa. Za to mu bardzo dziękuję 🙂 Choć nie wiem, czy czasu mi starczy, aby brać udział regularnie w treningach, ale mam nadzieję, że moja przygoda z Capoeirą nie będzie przygodą jednego tygodnia.

A dla tych, co nie wiedzą o co chodzi filmik i link do strony sekcji.

MundoCapoeira Ruda Śląska 🙂

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

2 Comments

  • Uważam, że jeżeli sport jest dla kogoś pasją to się w tym odnajdzie. Też kiedyś trenowałam karate, ale niestety musiałam przerwać:/ ale życzę powodzenia:)

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.