Osobiste

Katyń

Refleksje po filmie.

Czy warto wracać do przeszłości? Czy warto wyciągać taki temat, o którym lepiej zapomnieć? A może spróbować zapomnieć o tym, co takie trudne? Może tak będzie łatwej żyć?

Film, tylko obraz, a tak poruszający. Wchodzi kilka rozgadanych osób, jakby miał to być jeden z wielu filmów. Na początku nie ma mocnego uderzenia, nie odbiera mowy. Cisza dopiero przyjdzie. Gdy padną strzały, gdy z modlitwą na ustach wpadną do dołu żołnierza Wojska Polskiego, wtedy zapanuje cisza. „Ojcze nasz, któryś jest w niebie”… Oni tam zginęli tylko dlatego, że ktoś chciał większej władzy, że chciał być panem świata, chciał być bogiem. Potem kłamstwa, życie udawane z przyzwoleniem na fałsz, bo jakoś trzeba żyć. Nie chcę oceniać nikogo. Wierzę, że każdy chciał dobrze. A jednak to boli, gdy zwycięża kłamstwo. Zapomnieliśmy co to Prawda. Nie kochamy jej, jest nam obca. Przegrywamy z samym sobą, wybieramy to co łatwe, przyjemne, wygodne, nie koniecznie prawdziwe. Czy warto pozostać wiernym Prawdzie?

Boże, uchroń nas przed wojną. Żyjemy w cudownym kraju, a nie umiemy, czy też nie chcemy być wdzięczni. Nie doceniamy. Dzięki Ci, że żyję w kraju, gdzie mogę mówić po polsku, gdzie mogę wywiesić swoją flagę, dumną, biało-czerwoną. Białą, bo Polska to wierność ideałom, czerwoną, bo ta wierność wymaga ofiar, męczeństwa krwi. Nie chcę wojny, nigdy, nigdy, nigdy. Boże dzięki Ci za Ojczyznę. Niech Twe miłosierdzie ogarnie tych, którzy za nią umierali.

Chwała wam, obrońcy Ojczyzny!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

3 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.