Osobiste

Etyka wiąże ręce?

Jeden z przywódców strajku lekarzy powiedział niedawno w telewizji, że do tej pory “etyka wiązała lekarzom ręce”. Teraz nie będą się przejmować niczym, tylko będą protestować, aby uzyskać kasę. I słusznie, bo po co troszczyć się o czyjeś zdrowie za darmo? Po co przejmować się wcześniakami, które nie są w stanie żyć bez fachowej opieki i sprzętu.

Ludzie! Czy my zwariowaliśmy! Czy rzeczywiście kasa stała się naszym bogiem? Bo na to wygląda. Mamy świątynie – hipermarkety, które odwiedzamy z zadziwiającą gorliwością, choć nie zawsze jest taka potrzeba. Spędzamy w nich pół dnia i więcej. Brakuje tylko aby tłum nieprzeliczony zaśpiewał “Święty, święty, święty, Pieniądz Nasz”! Co z drugim człowiekiem? Co z poświęceniem się dla innych? Co z ideałami, które przyświecały ludzkości? Czy etyka, która była gwarantem (przynajmniej) poprawnych relacji międzyludzkich jest tylko zabytkiem przeszłości?

Tak patrząc na to wszystko tym bardziej się utwierdzam w tym, że nie można dwóm panom służyć. Tylko Bóg jest Bogiem, a poza Nim nie ma innego. Spalmy bałwany, przed którymi się kłaniamy. Może odwróci od nas swoje zagniewanie, może okaże nam miłosierdzie.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

  • my _nie_ zwariowaliśmy. Najlepszym dowodem jest, że nas takie kffiatki denerwują. 🙂
    Natomiast chyba nie ma co oczekiwać, że wszyscy nagle okażą się normalni i niezwariowani – czyli dążący do Dobra. Etyka bez Boga rzeczywiście nie ma sensu i koniec końców sprowadza się do wiązacza rąk – i normalną reakcją jest jej odrzucenie.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.